צוואות - חשיבות, יתרונות וחשיבה על העתיד
לא רק לתושבי חריש.

ישנם נושאים שאנחנו שונאים לדבר עליהם ויותר מזה, שונאים להתעסק בהם: ביטוח, מיסים, טפסים ו... צוואות. אם לאמר את האמת, המאמר הזה בכלל לא קשור דווקא לחריש. הוא קשור לכל אדם באשר הוא שרוצה לקחת אחריות על רכושו ועל עתיד צאצאיו ולקבוע בעצמו - מה יעלה בגורל ממונו (עם אפשרות לעדכן קביעה זו בעתיד כמובן).

מבלי להפחיד אף אחד מהקוראים חלילה ובעזרת השם, כולנו נחייה חיים מלאים, בריאים, שלווים, רגועים ומהנים. יחד עם זאת, בשל העובדה שאף אחד אינו יודע מה יוליד יום ומה צופן העתיד - חוקי מדינת ישראל נתנו לנו את הזכות לקבוע מה יקרה לרכושנו לאחר פטירתנו.

הערה לפני שנתחיל, המאמר יהיה כתוב לעיתים בלשון זכר ולעיתים בלשון נקבה מטעמי נוחות בלבד אולם כמובן שהדברים נכונים באופן זהה לשני המינים.

1. למה בכלל צריך צוואה?

חוק הירושה קובע ברירת מחדל, לפיה, אם לא קיימת צוואה, במותו של אדם הרכוש מחולק כדלהלן:

במידה והנפטר היה נשוי או שהיה חי עם בת זוג ויש ילדים:
האישה  תירש מחצית מהנכסים + כל הרכוש שהיה בתוך הבית בהם גרו ואת הרכב ששימש את המשפחה. 

* הילדים ירשו מחצית מהנכסים אשר יחולקו שווה בשווה בין כל הילדים. 

במידה ולנפטר אין אישה או בת זוג

ילדיו מתחלקים בצורה שווה בנכסים. במידה ואחד הילדים נפטר ויש לו צאצאים, חלקו עובר לצאצאיו.

במידה ולנפטר אין ילדים או נכדים, הנכסים יעברו להורים של הנפטר או לצאצאי ההורים (האחים של הנפטר) במידה ואין לנפטר הורים בחיים. 

במידה ואלה לא קיימים, עוברים שלב נוסף ומגיעים לסבא והסבתא וילדהם.

יחד עם כל האמור, ישנם אינספור מקרים בהם ברירת המחדל הקבועה בחוק - פשוט לא מתאימה.

בין אם אתם נשואים בפעם הראשונה עם/בלי ילדים ורצונכם להוריש את רכושכם באופן מעט שונה מברירת החוק או שאתם נמצאים בסיטואציה "מיוחד" (נסקור להלן מספר דוגמאות) הרי שכדאי ורצוי לכתוב צוואה . ניקח מספר דוגמאות לסיטואציות "מיוחדות" נפצות: 

2. לאחר גירושין עם ילדים קטינים

על אף העובדה שהנישואין הסתיימו והסטאטוס גרוש / גרושה תופס מקום, הרי שברגע פטירה ובמידה ויש ילדים קטינים, ברירת המחדל היא שהגרוש הוא האפוטרופס של הילדים. משכך, ועל אף העובדה שהרכוש עובר לכאורה לילדים, יכול הגרוש לעשות ברכוש כמעט כל שהוא רוצה (כיוון שהוא באפוטרופוס) - כמובן בשם הילד. 

יודגש, כי סעיף 20 לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות אוסר על מכירת דירת מגורים של קטין ללא אישור בית המשפט.
יחד עם זאת, ראשית, יתכן שישנם נכסים נוספים שהגרוש יכול לעשות בהם כראות עיניו ושנית, ניתן לקבל את אישור בית המשפט למכירת הדירה. 

צוואה יכולה למנוע מצב של מכירת הבית תוך שהיא קובעת כי כל עוד הילד קטין - לא ניתן יהיה למכור את הדירה (מעבר לכך, ניתן אפילו לרשום הערת אזהרה שכזו). 

3.  פרק ב' בחיים - ילדים מהאישה הראשונה וילדים מהאישה הנוכחית.

כאשר לנפטר היו שתי נשים בחייו ומספר ילדים, העסק מורכב. ראשית, על האדם להבין מה הוא רוצה לעשות עם רכושו. האם רצונו הוא לחלק את כל הרכוש שעמל עליו כל חייו שווה בשווה? אולי חלק גדול יותר לילדים מאשתו הראשונה? ואולי הפוך? האם להוריש חלק גדול יותר לאשתו הנוכחית?
אלה שאלות כבדות משקל שיש לתת עליהן את הדעת. 

פגישה והבנת המצב החוקי הקיים יכול להקל מאוד ולהביא את כותב הצוואה להבנה אמיתית של רצונו הכנה. לאחר מכן ולא פחות חשוב, הוא ניסוח מדוייק ונכון של רצונו של כותב הצוואה שהינה מיומנות בפני עצמה. 

צריך להתייעץ איתנו? לחץ כאן 

4.  הליכי גירושין 

ברגע שהחליט זוג להתגרש ועד למתן הגט עצמו יכולים לעבור חודשים ואף שנים. בדרך כלל, ברגע שהחליט הזוג להתגרש, הצדדים אינם מעוניינים יותר להוריש את רכושם לגרוש העתידי. יחד עם זאת, עד שאין גט וכל עוד אין צוואה - הרכוש יעבור לבן הזוג (כמובן שהנפטר לא היה רוצה זאת).

כתיבת צוואה הייתה פותרת את הבעיה ומעבירה את רכוש הנפטר כרצונו לילדיו בלבד או לכל גורם אחר שהיה חפץ בו.

5.  ידועים בציבור

ראשית נסביר מיהם ידועים בציבור - ידועים בציבור הם בני זוג המתנהגים כזוגות נשואים (ניהול משק בית משותף וניהול זוגיות) אולם מעולם לא קיימו את טקס ברית הנישואין מסיבות שונות ומגוונות. 

חשוב להבין - ידוע בציבור זכאי לרשת את בת הזוג בדיוק כפי שבעל זכאי לרשת את אשתו.

יחד עם זאת, פעמים רבות בן הזוג היה מעדיף, לצורך הדוגמא, להוריש את נכסיו דווקא לילדיו ולא לידועה בציבור. זהו מקרה שכיח מאוד שאנשים אינם מודעים אליו. 

הדעה הרווחת לפיה - לא התחתנתי ועל כן הנכסים שלי יעברו לילדיי - פשוט אינה נכונה (כל עוד לא כותבים צוואה).

מצב אחר, לפיו חברים בני 35 שגרים יחד בשנים האחרונות וחס וחלילה אחד מהם הולך לעולמו בדרך פתאומית - יתכן שהנפטרת הייתה מעדפהף שרכושה דווקא יעבור להוריה או לאחיה ולא לחבר - הידוע בציבור.

6. עדכון צוואה

חשוב לדעת שצוואה היא לא בגדר "נגעת - נסעת". כלומר, גם אם היום כתבת צוואה שקובעת שרוכשך יעבור ליורשיך, בכל רגע נתון ניתן יהיה לשנות את הצוואה על ידי כתיבת צוואה חדשה או עדכון הישנה ובכך הלכה למעשה לשנות את חלוקת הירושה.

חשוב לדעת שהצוואה האחרונה היא זו התקיפה וכל הצוואות שנכתבו לפניה - מבוטלות. 

7. סיכום

נכון, לא תמיד נעים להתעסק בעריכת צוואה או במחשבה על הרכוש לאחר פטירתך מעולם. יחד עם זאת, מתן תשומת לב לתרחישים יחסוך בוודאות לצאצאיך ולכל מי שתחפוץ להוריש לו את רכושך כאב ראש גדול, ריבים רבים ובזבוז החסכונות על הליכים מיותרים בבית המשפט.

צוואה היא מימוש הרצון שלך וחשוב מאוד להגשים אותו.

בין אם אתה תושב חריש ובין אם לאו, אנו ממליצים בחום להיוועץ עם עו"ד ולכתוב צוואה תקינה ותקיפה אשר תשקף את רצונותיך.

אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת משפטית או המלצה ואין בה כדי למצות את כל הסוגיות הנוגעות לנושא זה. אין בכתבה זו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדות ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו. כתבה זו נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועדת לנשים וגברים כאחד.