top of page
  • תמונת הסופר/תLior Rahamim

עסקאות נדל"ן בתקופת הקורונה

מגפת הקורונה מורגשת היטב בעם ישראל ובעולם כולו. מלבד ההסתערות על הסופרים, ההצטיידות, שמירת המרחק ונקיטת משנה הזהירות למניעת הידבקות אנו רוצים לשמור על סדר יום נורמאלי. החיים חייבים להימשך. בכל זאת, אנשים רוצים לרכוש דירות ולעבור אליהן.

עולה שאלה, האם ניתן לרכוש או למכור דירת מגורים בתקופת הקורונה?

והתשובה שלנו היא - בליווי משפטי שיגן על הצדדים לאחר ניתוח משפטי וכלכלי של המצב הקיים והעתידי - בוודאי שכן.

אז מה בעצם השתנה בין לפני חודשיים להיום?

בתקופה רגילה, כל המוסדות עובדים, רמ"י (רשות מקרקעי ישראל), החברות המשכנות של הקבלנים / לשכת רישום המקרקעין, העמותות, רשם המשכונות, הבנקים ועוד. בימים אלה ממש, חוסר הוודאות גדל ומה שנכון היה היום לא בטוח שיהיה נכון מחר. יחד עם זאת, דבר אחד נשאר כשהיה - הרוכש עדיין רוצה לרכוש דירה והמוכר עדיין רוצה למכור דירה. ברגע שעניין כה בסיסי זה קיים - ניתן להתגבר על כל מכשול!

איך מתגברים על נושא לקיחת המשכנתא?

נכון למועד כתיבת שורות אלה, אין הפסקת פעילות לקיחת משכנתא בבנקים. ככל הידוע לנו, הבנקים למשכנתאות מאשרים את המשכנתא ומעבירים את הכסף. יחד עם זאת, גם במידה והבנקים יפסיקו לתת משכנתאות באופן זמני, הרי שניתן להתגבר על כך בנקל. כיצד? על ידי הכנסת "סעיף קורונה" לחוזה לפיו,

איחור בתשלום על ידי הקונה עקב שביתות ו/או עיצומים ו/או השבתה בשל נגיף הקורונה ברשויות השונות ובבנקים, לא יהווה הפרת ההתחיבויות של הרוכש על פי החוזה (כמובן שבחוזים שלנו הסעיף רחב יותר ומקיף יותר). כלומר, במילים פשוטות, העובדה שהבנק מונע לקיחת משכנתא לא מכניסה את הרוכש להפרת חוזה.

איך מתגברים על עניין המרחק? האם צריך לנסוע למשרד עורכי דין / להיפגש עם אנשים אחרים כאשר ההנחיות מורות לנו על שמירת מרחק?

הבריאות היא מעל הכל וכמובן שעל כולנו להקשיב להנחיות מדינת ישראל. ובכל זאת, בתקופה שלנו, כאשר ישנם שיחות וידיאו, שיחות ועידה, שליחים על אופנועים וכיו"ב - לא אמורה להיות כל בעיה לבצע עסקה. אז מה בעצם עושים?

הרוכש חותם על המסמכים לצד עורך הדין שלו או בנפרד , שליח מעביר את המסמכים לצד של המוכר אשר חותם על המסמכים לצד עורך הדין שלו, או בנפרד. לאחר שכל המסמכים נחתמים, מועבר הסכום הראשוני לנאמנות באמצעות שיק בנקאי או העברה בנקאית לנאמנות - ומכאן העסקה נמשכת בכפוף לסעיף הקורונה (עליו הרחבתי לעיל).

נקודה אחת שיש לתת עליה את הדעת היא אימות חתימה על ייפויי כוח בלתי חוזרים שיש לחתום עליהם בפני עורך הדין. ועדת האתיקה של לשכת עורכי הדין והחוק, אינם מאפשרים אימותי חתימה מרחוק (גם לא בשיחות וידיאו). לעניין זה נתנו את הדעת ויש בידנו הפתרון שיעמוד בכללי האתיקה ויביא להשלמת חתימות העסקה

רוצים למכור או לרכוש דירת מגורים גם בתקופת הקורנה? - צרו קשר

אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת משפטית או המלצה ואין בה כדי למצות את כל הסוגיות הנוגעות לנושא זה. אין בכתבה זו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדות ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו. כתבה זו נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועדת לנשים וגברים כאחד.

10 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה צריך לכלול הסכם פינוי בינוי?

כבכל תחום, לפני חתימת החוזה כל היזמים ואנשי המקצוע השונים יעשו כל שניתן על מנת שהם אלה שיבחרו לבצע את הפרויקט. תפקיד הנציגות ועורכי הדין המלווים את הדיירים הוא לוודא שההסכם שנכרת בין הדיירים לבין היזם

החלטתם לרכוש דירה מקבלן באור ים? רוצים לדעת מה הצעד הבא שלכם בהליך רכישת הדירה? הכתבה הזאת עבורכם

תהליך רכישת דירה, על אחת כמה וכמה בשכונת מגורים חדשה לגמרי כגון אור ים, כולל בתוכו רגשות רבים: התרגשות, שמחה, אושר וגם לחץ ואי וודאות. הרגשות אלה הינן לגיטימיות וברורות מאליו. עסקת רכישת דירה הינה אחת

Comments


bottom of page