top of page
  • תמונת הסופר/תLior Rahamim

מוכרים דירת מגורים בחריש - כך תתכוננו

רוצים למכור את דירתכם בחריש? שימו לב לתהליך


אין זה סוד שהשוק בחריש הינו שוק של קונים. מגוון הדירות הרחב ועודף ההיצע גורמים לרוכשים פוטנציאלים כמעט להסתנוור מכל מגוון האפשרויות הרחב הקיים בדירות המגורים בחריש.

פועל יוצא של עניין זה, הוא שקונה פוטנציאלי רואה עשרות דירות לפני שמחליט איזה דירה הוא רוצה לרכוש. אולם בכך לא די. משך הזמן מרגע קבלת ההחלטה לרכוש דירה ועד לחתימה על הסכם המכר הינו זמן משמעותי - קריטי שבתוכו יכול הרוכש לחזור בו מרכישת הדירה בשל מציאת דירה "טובה יותר" או דירה במחיר נמוך יותר וכיו"ב.

1. אז מה עושים?

מטרתו של המוכר וחובתו במציאות של היום, היא לצמצם עד כמה שאפשר את פרק הזמן הזה שבין סגירה בעל פה של התנאים המסחריים עם הרוכש הפוטנציאלי ועד לחתימה על הסכם המכר.

2. איך מצמצמים את פער הזמן?

עסקת מקרקעין בנויה ממספר גורמים:


א. השגת כל האישורים הנדרשים לצורך חתימת ההסכם

סוג האישורים הנדרשים תלוי מאוד בסוג הדירה:

  • אם הדירה נבנתה על ידי יזם - מדובר בסוג אישורים אחד .

  • אם הדירה הינה חלק מעמותת רכישה - מדובר בסוג אישורים נוסף או אחר (תלוי במקרה).

במידה והדירה נבנתה מלכתחילה על ידי יזם - יש לבדוק האם מי שמנהלת את הזכויות היא חברה משכנת (ברוב המקרים) והאם ישנם מכתבי החרגה או האם הזכויות רשומות בטאבו (עדיין לא נפוץ בחריש).

כלל אצבע הוא שיש לקבל אישורים מהחברה המשכנת, מהבנק למשכנתאות ומרשם המשכונות.

במידה והדירה נבנתה על ידי עמותת רכישה - יש לבחון מה מצב ההתקדמות של העמותה - זהו נושא מורכב ביותר שלא נרחיב בו במאמר זה (בשל המגוון הגדול של האפשרויות). נוסף, בעמותת בחריש, יש חובה לפנות למשרד הבינוי והשיכון ולבקש אישורם לביצוע העסקה (ולהפחתת הקנס).

לכאן או לכאן יש להכין את כל האישורים הנדרשים מראש, זאת מסיבה פשוטה - שכשיגיע רוכש פוטנציאלי - כל האישורים יהיו מוכנים לבחינתו או כמו שאנחנו אומרים במשרדנו - כל שידרש זה לעשות forward לדוא"ל.

ב. כתיבת הסכם המכר

גם את הזמן של כתיבת הסכם המכר ניתן להפחית משמעותית. נכון הדבר שתמיד יהיו התאמות לכל רוכש פוטנציאלי שיגיע על פי יכולותיו ובקשותיו. יחד עם זאת, הבסיס צריך כבר להיות מוכן על פי רצונו של המוכר וצרכיו.

​3. סיכום

מכירת דירת מגורים בחריש הינה עניין עדין מאוד. כניסה לעסקה כזו מבלי להכין "שיעורי בית" מראש ומבלי להשיג את האישורים הנדרשים מלכתחילה תהיה מתכון ללקיחת סיכון בנפילת העסקה שלא לצורך.

ברגע שהחלטתם למכור את דירתכם, אנו ממליצים בחום לפנות לעורך דין המתמחה במקרקעין בחריש ומכיר את רזי החברות המשכנות והעמותות על מנת שישיג עבורכם את כל האישורים הנדרשים מראש. על מנת שכשיגיע רוכש - הכל כבר יהיה מוכן! רק לעשות forward.​אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת משפטית או המלצה ואין בה כדי למצות את כל הסוגיות הנוגעות לנושא זה. אין בכתבה זו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדות ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו. כתבה זו נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועדת לנשים וגברים כאחד.

26 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה צריך לכלול הסכם פינוי בינוי?

כבכל תחום, לפני חתימת החוזה כל היזמים ואנשי המקצוע השונים יעשו כל שניתן על מנת שהם אלה שיבחרו לבצע את הפרויקט. תפקיד הנציגות ועורכי הדין המלווים את הדיירים הוא לוודא שההסכם שנכרת בין הדיירים לבין היזם

החלטתם לרכוש דירה מקבלן באור ים? רוצים לדעת מה הצעד הבא שלכם בהליך רכישת הדירה? הכתבה הזאת עבורכם

תהליך רכישת דירה, על אחת כמה וכמה בשכונת מגורים חדשה לגמרי כגון אור ים, כולל בתוכו רגשות רבים: התרגשות, שמחה, אושר וגם לחץ ואי וודאות. הרגשות אלה הינן לגיטימיות וברורות מאליו. עסקת רכישת דירה הינה אחת

Comments


bottom of page