top of page
  • תמונת הסופר/תLior Rahamim

להתגרש נכון, אסטרטגיה מנצחת ותמיכה אישית!

בכל מערכת יחסים זוגית, ישנן עליות ומורדות ובוודאי שישנם רגעים סוערים וקשיים רגשית.

אם המחשבה על גירושין נמצאת במחשבותיכם כאופציה אפשרית, עליכם להתחיל להתכונן וללמוד היטב את ההשלכות הנובעות מהליך הגירושין.


עד כמה שהדבר אולי נשמע עצוב, הליכי גירושין הינם הבחירה הנכונה עבור זוגות רבים.

יחד עם זאת, הגירושין יכולים להיות תהליך מורכב ומסובך עד כדי כך שאתם עלולים למצוא את עצמכם חסרי אונים. לכן, לפני שיהיה מאוחר מידי, ראשית כל, עליכם להתייעץ עם עורך דין מנוסה ומקצועי לגירושין, על מנת שעורך הדין יוכל לעזור לכם וללוות אתכם בכל שלב ושלב, כבר מהרגע שבו אתם רק שוקלים את האפשרות להיפרד, או בעת שהצד השני העלה אפשרות כזו בפניכם.

עוד לפני התחלת הליך הגירושין, אנחנו נוכל לעזור לכם לתכנן את הפעולות הנדרשות ולבנות אסטרטגיה מנצחת, להבטחת עתידכם, עתיד ילדכם והרכוש שצברתם תוך הגנה מיטבית על המשפחה שלכם.

חשוב ביותר עד קריטי שתהיו מודעים להיבטים המשפטיים הכרוכים בהליכי גירושין בישראל, בהתאם להלכות והפסיקות החדשות המנשבות במסדרונות בתי המשפט. בדרך כלל מרכז המחלוקת בין הצדדים נשען על נושא הרכוש והמזונות של הילדים. בנית אסטרטגיה הינה הכרחית על מנת להשפיע על תוצאות התיק כבר מראשיתו. בכל הנוגע לחלוקת הרכוש, המשמעות היא הכנת המידע הנדרש לרבות איסוף החומרים הנדרשים, דוחות, אישורים וכדומה.

עניין המזונות הוא נושא מורכב עליו נרחיב מספר מילים:

במדינת ישראל, שלא כמו במדינות אחרות, לא קיימת נוסחה מתמטית אחידה לחישוב דמי מזונות. ישנם מקרים רבים, שאנשים בעלי שכר זהה ישלמו דמי מזונות שונים בהפרשים ניכרים (זוהי אחת הסיבות להתייעצות עם עורך דין ובניית אסטרטגיה כבר בשלב הראשון). ביום 19.7.2017 הרכב מורחב של שבעה שופטים, בבית המשפט העליון, קבע לראשונה אמות מידה בתשלום מזונות במשמורת משותפת, שלפיה הורים לילדים מעל גיל 6 יהיו חייבים במזונות משותפים בהתאם ליכולותיהם הכלכליות.

עד לפסיקה זו היה נהוג שהגבר משלם מזונות לאישה, גם אם היא מרוויחה יותר.

היום גובה דמי המזונות בישראל מתבצעת באופן מורכב ובלתי אחיד, על ידי בתי המשפט או בתי הדין, הליכי גישור והסכמים, באמצעות בחינת גורמים רבים, כגון: צרכי הקטינים, גילם, מקום מגוריהם, רמת החיים, צרכי הילדים, חלוקת זמני השהות, רמת וכושר ההשתכרות של ההורים, צרכים מיוחדים של הקטין ביחס לקטינים אחרים, ונתונים רלוונטיים ספציפיים אחרים.


קביעת המזונות נעשית על פי הדין האישי ואבחנה בין קבוצות גילאים שונות:

אצל יהודים עד גיל 6 (“קטני קטינים”) – חיוב המזונות מוטל באופן אבסולוטי על האב (עדיין נותרת השאלה – מה יהיה גובה המזונות).

קטינים מגיל 6- 15– כאמור על פי החלטת בית המשפט העליון ביום 19.7.2017 נקבע כי אצל הורים יהודים, שני ההורים יישאו באופן שווה במזונות ילדיהם מדין צדקה, תוך שהחלוקה ביניהם תיקבע על פי יכולותיהם הכלכליות היחסיות מכלל המקורות העומדים לרשותם, לרבות שכר עבודה, בהתאם לזמני השהות והמשמורת הפיזית בפועל, ובשים לב למכלול נסיבות המקרה.

קטינים מגיל 15- 18– החיוב במלוא ההוצאות של הקטינים הינו מדין צדקה. כלומר, מוטל על שני ההורים בהתאם ליכולתם הכלכלית. כך למשל, אם משתכר האב משכורת הגבוהה בהרבה ממשכורתה של האם, האב יישא במרבית תשלום המזונות.


בגירים מגיל 18- 21 - הפסיקה קבעה שיש לחייב במזונות עד תום השירות הצבאי, כאשר בתקופה זו החיוב במזונות עומד על שליש מסכום המזונות המקורי.

בהתאם לפסיקה האזרחית (שייתכן וגם היא תשתנה בעתיד הקרוב), סכום המזונות המינימלי לכל קטין, שהנו מתחת לגיל 6, כשהמשמורת לא משותפת, עומד על סך 1,450 ₪ לחודש, מבלי שיש צורך להוכיח זאת בראיות מפורטות, נכון לשנת 2017 וזאת מבלי לכלול הוצאות מדור (השתתפות יחסית בתשלום שכר דירה/ משכנתא, חינוך, והוצאות חריגות). במרבית המקרים, גובה המזונות עומד ביחס ישיר לרמת החיים והשתכרות ההורים. כלומר, ככל שרמת החיים לה הורגל הקטין גבוהה יותר והשתכרות הוריו גבוהה יותר, כך ייפסקו לו מזונות גבוהים יותר

עומדים לקראת הליך גירושין? קיבלתם מכתב מעו"ד בנושא?


היום ניתן להגיד יותר מתמיד, שהפסיקה לגבי משמורת, מזונות, חלוקת רכוש וכיו"ב אינה אחידה כלל וכלל ונתונה רבות להחלטת בית המשפט או בית הדין. על מנת שידך לא תצא נפסדת ושהליך הגירושין לא יגרום להתמוטטות כלכלית ונפשית, אנו ממליצים בחום להסתייע בעורך דין המתמחה בגירושין.

​​

אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת משפטית או המלצה ואין בה כדי למצות את כל הסוגיות הנוגעות לנושא זה. אין בכתבה זו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדות ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו. כתבה זו נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועדת לנשים וגברים כאחד.

9 צפיות

פוסטים אחרונים

הצג הכול

מה צריך לכלול הסכם פינוי בינוי?

כבכל תחום, לפני חתימת החוזה כל היזמים ואנשי המקצוע השונים יעשו כל שניתן על מנת שהם אלה שיבחרו לבצע את הפרויקט. תפקיד הנציגות ועורכי הדין המלווים את הדיירים הוא לוודא שההסכם שנכרת בין הדיירים לבין היזם

החלטתם לרכוש דירה מקבלן באור ים? רוצים לדעת מה הצעד הבא שלכם בהליך רכישת הדירה? הכתבה הזאת עבורכם

תהליך רכישת דירה, על אחת כמה וכמה בשכונת מגורים חדשה לגמרי כגון אור ים, כולל בתוכו רגשות רבים: התרגשות, שמחה, אושר וגם לחץ ואי וודאות. הרגשות אלה הינן לגיטימיות וברורות מאליו. עסקת רכישת דירה הינה אחת

Comentarios


bottom of page