בעל עסק בתקופת הקורונה?
המאמר הזה עבורך

מגפת הקורונה נוכחת ומורגשת אצל כולנו חזק והיטב. בשלב זה, ברור שהמגפה אינה כאן ליום או יומיים, מדובר במגפה שתלווה את חיינו בחודשים הקרובים לכל הפחות. 


השלכות מרחיקות הלכת והחלטות הממשלה שמתקבלות ומסלימות את האיסורים בכל יום ויום משפיעות באופן ישיר על שגרת חיינו ודורשות מאיתנו התאקלמות מהירה למציאות החדשה.


עבור חלקינו, בעלי העסקים, שהחיים העסקיים והמקצועיים שלהם כרוכים בהתחייבויות חוזיות ועסקיות, ההשלכות של התחייבויות אלה מרחיקות לכת אפילו יותר.


כך למשל יתכן ונאלצתם לסגור את בית העסק שלכם לקהל הרחב, אולם מנגד אתם צריכים להמשיך ולשלם את תשלומי השכירות, הציוד והמיסים השונים להם התחייבתם. בשל כך, יתכן ונאלצתם לצמצם את היקף כוח האדם, לפטר עובדים או להוציאם לחל"ת.


כמו כן, יתכן ונאלצתם לשלם עבור סחורה שהזמנתם וכעת אין לכם כל אפשרות למכור אותה.
לכל אלו משמעות כספית אדירה שיכולה להכריע את האיתנות הכלכלית שלכם ואת היכולת שלכם לצלוח את המשבר במשק ולצאת ממנו עם יציבות כלכלית ועסקית שתקבע את המשך קיומם של החיים העסקיים שלכם.


נכון להיום אנו מצויים בשלבים ראשוניים מאוד של התמודדות עם השלכות הקורונה אך סביר מאוד להניח כי בעתיד הלא רחוק יוגשו לבתי המשפט השונים 'תביעות קורונה' רבות ומגוונות.
המערכת החוקית במדינת ישראל כיום מספקת מענה חלקי לנושא ויש כמובן לבחון כל חוזה ונושא לגופו אך ניתן לומר בבטחה כי סעיפים חוזיים שמתייחסים ל'כוח עליון' מופיעים במרבית החוזים שבעלי עסקים חתומים עליהם אך אינם מתייחסים מפורשות למחלות ומגיפות.


סעיף 18 לחוק החוזים (תרופות בשל הפרת חוזה) התשכ"ט 1969 הקרוי – "פטור בשל אונס או סיכול החוזה" קובע כי:
"א) הייתה הפרת החוזה תוצאה מנסיבות שהמפר, בעת כריתת החוזה, לא ידע ולא היה עליו לדעת עליהן או שלא ראה ולא היה עליו לראותן מראש, ולא יכול היה למנען, וקיום החוזה באותן נסיבות הוא בלתי-אפשרי או שונה באופן יסודי ממה שהוסכם עליו בין הצדדים, לא תהיה ההפרה עילה לאכיפת החוזה שהופר או לפיצויים".


משמעות הסעיף היא – שנסיבות אותן לא ניתן היה לצפות בעת כריתת החוזה שיתרחשו במהלך חייו של החוזה, מאפשרות את ביטולו של ההסכם מבלי שניתן יהיה לחייב את הצד המפר לאכוף את ההסכם או לשלם פיצויים בשל ההפרה.


בשלב זה, לא ניתן לקבוע באופן חד משמעי שהחוק וסעיפי ההגנה החוזיים הקיימים בחוזים רבים יספקו לנו את ההגנה הדרושה או אפילו את המבנה המשפטי הנכון על פיו יש לפעול.


בתי המשפט בישראל נאלצו להתמודד עם סוגיות דומות פעמים מעטות מאוד וגישתם הכללית נטתה לטובת קיומם של ההסכמים, אולם חשוב להבהיר כי אף מערכת משפט בארץ ובעולם מעולם לא נאלצה להתמודד עם נסיבות יחודיות כמו אלו שמספקת לנו מגפת הקורונה ולכן לפחות נכון לעכשיו, לא כדאי להסתמך על ניסיון העבר המשפטי.


חשוב להבהיר כי יש לבחון כל חוזה על שלל סעיפיו בנפרד וחשוב מאוד לא לקפוץ למסקנות גורפות. בשלב זה ניתן לומר שלא צריך למהר ולהתייאש וכי בעזרת ייעוץ משפטי מקצועי ופרטני ייתכן שתוכלו להציל את העסק שלכם ולסיים את סערת הקורונה יציבים מספיק כדי להבטיח את העתיד העסקי שלכם.

 

 

רוצים לבחון את זכויותיכם? - צרו קשר

כותבת הכתבה הינה עו"ד ענת נומקין מנהלת מחלקת ליטיגציה אזרחית - מסחרית ולשון הרע במשרד עורכי הדין רחמים - נעים ושות'

אין באמור בכתבה זו משום חוות דעת משפטית או המלצה ואין בה כדי למצות את כל הסוגיות הנוגעות לנושא זה. אין בכתבה זו כדי להוות תחליף לייעוץ משפטי פרטני, ובכל מקרה יש להתייעץ עם עו"ד מוסמך על מנת לקבל ייעוץ המותאם לנסיבות המיוחדות ולנתוני המקרה הספציפי וכל מקרה יש לבחון לגופו. כתבה זו נכתבה בלשון זכר מטעמי נוחות בלבד, אך מיועדת לנשים וגברים כאחד.